Mrówki faraona


mrówka faraona

Skoro czytasz tą stronę podejrzewam, że widoczna powyżej mrówka jest Ci dość dobrze znana (niestety).
Jest to mrówka faraona (Monomorium Pharaonis) zwana faraonką, jest ona utrapieniem blokowisk, oraz rzadziej domów wolno stojących, które także potrafi atakować.
Mrówki faraona niszczą żywność, możliwe jest również przenoszenie przez nie chorobotwórczych bakterii i innych mikroorganizmów.

Jak zwykle zaczyna się "przygoda" z mrówkami ?


Zapewne ten etap masz już za sobą. Nagle w mieszkaniu zauważamy stada małych brązowo-rudych mrówek.
Po otwarciu dawno nieotwieranych pudełek, szafek, podniesieniu doniczek wyskakuje kilkanaście mrówek i rozbiega się po mieszkaniu.
Zwykle reagujemy wybijając wszystkie osobniki w nadziei, że znikną. Błąd, nie znikną to dopiero początek. Mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem, którego celem jest znalezienie źródeł pokarmu w naszym mieszkaniu.

monomorium pharaonis

Mrówki formują szyki...


Nasze doraźne działania zdają się dawać efekty ?
Zużyliśmy już wszystkie środki owadobójcze (przy okazji boli nas od nich głowa), wybite zostały setki mrówek i jest ich jakby mniej
Owszem wydaje się ich mniej, gdyż nie błądzą bez sensu po mieszkaniu. Zlokalizowały już źródła pokarmu i w sposób zorganizowany przenoszą pokarm do gniazda.
Poruszają się "sznurkiem" jedne idą w kierunku gniazda inne w kierunku pokarmu.
Jak udaje im się formować takie zorganizowane szyki ?
Dzięki feromonom, które wydzielają.
Robotnica która znajdzie pokarm niesie go do gniazda znacząc trasę feromonami. Kolejne robotnice podążają jej szlakiem. Gdy źródło pokarmu się kończy ścieżka feromonowa zanika i sznurek mrówek formuje się gdzie indziej. Sprytne prawda ?
Ponieważ mrówki są małe i półprzezroczyste a teraz poruszają się mniej chaotycznie sprawiają wrażenie mniejszej liczebności.
Kolejnym etapem ataku mrówek, jest nasze obrzydliwe znalezisko np. w postaci zamrówczonego chlebaka do którego wiedzie sznurek mrówek.

faraonka

Czym różnią się od pozostałych mrówek odwiedzająch nasze domy ?


Otóż zwyczajne "czarne" mrówki wchodzące czasem do naszego mieszkania, mają gniazdo na zewnątrz budynku pod ziemią. Nasze mieszkanie odwiedzają one przypadkiem i ich wizyty są krótkotrwałe.

Lasius niger

Mrówki czarne (Lasius niger) jako mało uciążliwe i żyjące poza naszymi mieszkaniami zwykle nie dokuczają mi w ogóle, i ja również nie dokuczam im w żaden sposób.
Mrówki faraona giną poniżej temperatury 0°C dlatego wybierają nasze ciepłe mieszakania będące dla nich idelanym schronieniem w zimie. Faraonki tworzą gniazda wewnątrz budynków skąd robotnice penetrują nasze mieszkania.
Łatwo zauważyć nieskuteczność naszych doraźnych działań. W gnieździe królowa produkuje robotnice których jest kilka-kilkadziesiąt tysięcy.
Gdzie znajdują się gniazda ?
Zwykle gniazda są tam gdzie nie ma pożywienia, w piwnicach pionach wodno-kanalizacyjnych, pod styropianem, w szczelinach między ścianami czyli generalnie w miejscach niedostępnych.
Co do położenia gniazda, mrówki również potrafią zaskoczyć, gniazdo może się znajdować w pościeli (wykrochmalonej i schowanej w szafie), w nieużywanej latarce bez baterii leżącej gdzieś od dawana i w wielu innych zaskakujących miejscach.

Jak sie pozbyć mrówek faraona ?


Jeżeli atakują wolno stojący dom, jest to prostsze zadanie gdyż mamy cały budynek pod kontrolą.
W przypadku bloków musimy współpracować z sąsiadami. Niestety możemy trafić na np. brudasów, którym mrówki nie przeszkadzają a w ich mieszkaniach mrówki mają doskonałe warunki do rozwoju.
Część lokatorów może się po prostu nie przyznawać lub wstydzić ich obecności ew. nie zauważać tych małych mrówek.

Odpieramy atak...


Przede wszystkim należy wysprzątać mieszkanie. Mrówki najczęściej atakują kuchnie i łazienkę. Należy ograniczyć mrówkom dostęp do żywności.
Ścieżki feromonowe do naszych spiżarni zacieramy środkiem zawierającym chlor.
Jednak to nie wszytko, należy zniszczyć gniazdo, rzadko kiedy udaje nam się je znaleźć.
Aby zniszczyć gniazdo należy wyłożyć preparaty z trutką pokarmową. Mrówki utworzą do nich sznurek (omijając naszą żywność) zaniosą pokarm z trutką do gniazda i nakarmią królową.
Trutka pokarmowa jest preparatem z opóźnionym czasem działania. Po pewnym czasie ginie całe gniazdo gniazdo (nie przybywają nowe robotnice). Resztki robotnic dobijamy mechanicznie oraz chemicznie.
Jeżeli w budynku jest więcej zwolenników pozbycia się mrówek, można zamówić zorganizowaną akcję w profesjonalnej firmie dezynsekcyjnej

Tępimy a mrówki a one nadal są...


Widocznie w naszym budynku jest dużo gniazd, ew duża część z mieszkańców nie współracuje w tępieniu mrówek. Co nam pozostaje ?
Jeżeli widzimy że mrówki nadchodzą konkretnie od jednego lokatora i szukają u nas żywności, ew nasze mieszkanie służy do przemarszu do innego możemy działać inaczej.
Mrówki przedostają się szczelinami, idą często po rurkach CO, rurach wodnych itp. Jeżeli znajdziemy sznurek mrówek nie niszczmy go odrazu.
Poszukajmy początek i koniec sznurka, będzie tam szczelina którą wchodzą nam do mieszkania.
Zaklejamy silikonem szczelinę, tłuczemy mrówki i niszczymy ślad feromonowy.
Mrówki poszukają nowego szlaku, być może tym razem poza naszym mieszkaniem...

Przykładowy scenariusz walki, czyli przykład jak zwalczyłem powracającą falę mrówek.


Od pewnego czasu mrówki pojawiały się w kuchni oraz w łazience. Ponieważ ostatnio przebywałem nieco więcej w domu miałem czas aby je zwalczyć.
Wyłożyłem trutki pokarmowe (Faratox B) w miejscach ich występowania. Preparat zawiera metopren, który dosć szybko ogranicza rozrost liczebności gniazda.
Po wyłożeniu karmników okazało się, że w kuchni wychodzą z kratki wywietrznikowej, w łazience wychodziły z szczeliny w ścianie.
Po kilku dniach ilość mrówek przenoszących trutkę do gniazda znacznie zmalała aż pojawiały się pojednyncze sztuki.
Szczelina w łazience została zaklejona, w kuchni wywietrznik został zabezpieczony Chińską kredą owadobójczą (zawiera deltamethrin). Jest to bardzo skuteczna bariera, ale trzeba unikać z nią kontaktu gdyż w najlepszym przypadku będzie boleć nas głowa.
Kredą Chińską rysujemy jak zwykłą kredą po tablicy. Żadna mrówka nie przejdzie takiej bariery.
Jeżeli mamy małe dzieci lub zwierzęta uważajmy aby nie miały kontaktu z kredą i jej pyłem.

Skąd się biorą mrówki faraona ?


Między budynkami w mieście migrują tylko latem, gdyż niska temperatura je niszczy.
Mogą sie przenosić z przedmiotami w których było gniazdo, np. wraz z meblami nowego lokatora.
Remonty powodują często drgania powiększające szczeliny, przez które mrówki rozszerzają swoje działanie w budynku.
Na koniec pozostaje mi życzyć powodzenia w walce z mrówkami które starają się żyć i zakładać gniazda wewnątrz naszych mieszkań.
And!

Materiały zawarte na tej stronie są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych i prywatnych. Rozpowszechnianie ich bez zgody autora, oraz czerpanie z nich korzyści materialnych jest zabronione.

Zapraszam na stronę główną
Dodaj swój komentarz
Nick